Sosyal Medya yerine Github kullanın

Sosyal medya kullanımı her geçen gün katlanarak artıyor. Artık hayatımızda su içmek , yemek yemek gibi bir zorunluluk haline dönüştü. Yapılan araştırmalara göre 15-29 yaş arasındaki gençlerin %96’sı sosyal medyayı yoğun olarak kullanıyor .

Peki teknoloji ile bu kadar yakın , iç içe olan bir gençlik ne kadar github kullanıyor ? Github kodlama ile ilgilenen , proje yapmak isteyen ya da boş zamanlarını soayal medyada “Like” butonuna basarak geçirmek yerine faydalı birşeyler öğrenmek isteyen herkesin ana sayfası olmalı github.

Ana sayfaya girdikten sonra bir çok kişinin tıklanacak birşeyler bulamadığının da farkındayım . O nedenle sizler için github gezinti rehberi de olabilecek bir yazı hazırladık .

Github Trending

Github’ın magazin sayfası diyebiliriz bu adrese . Tüm programlama dillerinde o günün , haftanın ve ayın en çok yıldız almış projelerini görebilirsiniz.  Sayfaya ulaşmak için https://github.com/trending adresini kullabilirsiniz.

Sağ menüde ilgilendiğiniz programlama dilini seçerek o dil ile alakalı en güncel ve trend projeleri takip edebilirsiniz.

 

Bunu listeyi takip etmek için yazılımcı olmanıza da gerek yok , github üzerinden derlenmiş bir çok güzel makale de mevcut . Fakat yazılımcısınız ve ilgilendiğiniz bir yazılım dili var. Örneğin GoLang ile ilgilenmeyi çok seviyorsunuz , yeni başladınız ama nasıl ilerleyeceğinizi de tam bilemiyorsunuz .  Github üzerinde bir “awesome” makalesi bulabilirsiniz. Bunlar o programlama dili ile ilgili size yol gösteren , en çok kullanılan repoları size gösteren makaleler oluyor .

github.com ana sayfasında Awesome Go yazarsanız çıkan sonuçlardaki https://github.com/avelino/awesome-go adresini inceleyebilirsiniz.

Github üzerinde kendi kodlarınızı ya yayınlayabilir insanları projenize dahil edebilirsiniz. Eğer paylaşmak istediğiniz ve bildiğiniz iyi repolar varsa bu yazının altına yazarak tüm ziyaretçilerimizin bilgi sahibi olmasını da sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Fırsat ve gelişmelerden haberdar olun

E-Posta listemize abone olun ve e-posta kutunuza kampanyalarımızı ve güncel haberleri alın.

Kayıt olduğunuz için teşekkür ederiz

Bir hata oluştu